جواب تمرین مطالعات اجتماعی نهم/ درس بیست و چهارم: اقتصاد و بهره‌وری/فعالیت صفحه 164

مطالعات اجتماعی نهم: فعالیت صفحه 164

5- مسعود و پسر عمویش با هم به مسافرت رفته و در مهمانسرایی اقامت داشتند. یک روز برای گردش در شهر از مهمانسرا بیرون رفتند. هنوز چند قدمی بیشتر از آنجا دور نشده بودند که مسعود گفت: «فراموش کردم لامپ‌ها و کولر (خنک کن) اتاق را خاموش کنم. باید برگردم و این کار را انجام دهم، ولی پسر عمویش گفت: «لازم نیست. ما برای اقامتمان و چیزهایی که مصرف می‌کنیم به صاحب مهمانسرا پول می‌دهیم!» شما کدام نظر را درست می‌دانید؟ چرا؟

نظر مسعود، هرچند که مسعود و پسرعمویش هزینه هتل و برق و آب و گاز را پرداخت کرده‌اند ولی انرژی یک کشور در حال هدر رفتن است چه مسعود و چه پسر عمویش هزینه آن را بپردازند و یا صاحب هتل، اسراف در مصرف مانع از بهره‌وری و موجب خرابی و تحمیل هزینه‌های زیاد می‌شود.

6- کاربرگه شماره (18) را با همفکری یکدیگر در کلاس انجام دهید.

کاربرگه شماره (18)

حل مسئله

سوال: اگر قرار باشد امسال دوباره همین جشنواره برگزار شود، به نظر شما این مؤسسه چگونه می‌تواند برخی هزینه‌ها را کاهش دهد یا حذف کند؟ (توجه کنید که تعداد استادان و دستمزد آن‌ها (ردیف 5) را نمی‌توان کاهش داد.)

میتوان به استادان نیز به صورت اینترنتی مقاله ها را ارسال و نظر آن ها را نیز این گونه دریافت کند. پس میتوان هزینه اجاره محل+دستمزد خدمه و هزینه رفت و آمد را حدف کرد و فقط برای انتخاب ده مقاله آخر استادان را در یک جلسه گرد هم آورد که به این ترتیب می توان هزینه ها را کاهش داد.

با راه حل پیشنهادی شما «هزینه کل» چقدر کاهش می‌یابد؟

حدود 700 هزار تومان می شود صفحه جویی کرد.

500 هزار تومان از اجاره محل بررسی مقالات، 100 هزار تومان از هزینه رفت و آمد استادان و 100 هزار تومان از هزینه تکثیر مقاله ها.

7- همفکری کنید و بگویید شما دانش‌آموزان از چه راه‌هایی می‌توانید به تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی در کشور کمک کنید. دست کم سه راه پیشنهاد کنید.

  1. آموزش نیروهای خلاق و توانمند جهت تولید کالاها و صادرات به کشورهای دیگر
  2. نگهداری درست امکانات موجود مدرسه
  3. خرید کالاهای داخلی

 

حتما ببینید

جواب تمرین کتاب کار انگلیسی نهم | درس دوم:Travel

حل تمرین کتاب کار انگلیسی نهم | درس دوم:Travel 1-گزینه صحیح را انتخاب کنید. (جواب …

error: Content is protected !!