خانه / همه دسته ها / ورزشی / فوتبال / نکاتی که بهتر است هنگام خرید توپ فوتبال بدانیم

نکاتی که بهتر است هنگام خرید توپ فوتبال بدانیم

راهنمای سایز بندی توپ فوتبال

اندازه یا سایز توپ فوتبال برای انتخاب و تصمیم گیری بسیار مهم است. هر کسی که به فوتبال علاقه دارد می‌داند که اندازه رسمی توپ‌های فوتبال – توپ‌هایی که در مسابقات رسمی استفاده می‌شود – سایز ۵ است. اما قطعا همه توپ‌های دنیا سایز ۵ نیستند، بنابراین اهداف استفاده متفاوت است. هر سایز توپ جنس و ساختار متفاوتی دارد که متناسب با شرایط جسمی فرد استفاده کننده طراحی شده است.
  • سایز 1: توپ‌های مهارتی یا مینی بال، بهترین گزینه برای کودکانی که به فوتبال و بازی با توپ علاقه دارند (1 تا 3 سال). شاید دیده باشید که بزرگسالان یا بازیکنان حرفه ای نیز با این توپ ها حرکات نمایشی به اجرا بگذارند.
  • سایز 3: کمی بزرگتر از سایز 1، مناسب برای کودکان بین 3 تا 7 سال.
  • سایز 4: مناسب افراد بزرگتر از 11 سال.
  • سایز 5: مسابقات و تمرینات جوانان، امید و بزرگسالان.

جنس توپ های فوتبال

سطح خارجی یا پوسته توپ فوتبال معمولا از دو جنس ماده ساخته شده است: پی وی سی یا پلی اورتان. پی وی سی با دوام‌تر و تطبیق پذیر‌تر است، و به همین خاطر در ساختار توپ‌های تمرینی استفاده می‌شود، چراکه تعداد دفعات ضربه زدن زیاد و طولانی مدت است. توپ‌های پلی اورتانی نرم‌تر هستند و دقت ضربه زنی به آن‌ها بهتر است. ساختار توپ‌های حرفه‌ای و توپ‌های مسابقات روز دنیا از پلی اورتان است. البته روش تولید کارخانه و بافت پوسته نیز بر کیفیت توپ تاثیرگذار است. توپ‌های تمرینی به صورتی ساخته می‌شوند که مقاوت بهتری در برابر آب یا کثیفی از خود نشان دهند. بادکنک یا تویوب میانی توپ نیز اهمیت خاصی دارد. امروزه، دو نوع جنس برای ساختار تویوب توپ وجود دارد: لاستیک مصنوعی بوتیل و لاستیک خام لتکس. توپ‌های تمرینی معمولا از بوتیل و توپ‌های حرفه ای‌تر معمولا از لتکس هستند. تجربه نشان داده است که بوتیل در حفظ هوای داخل توپ و ظاهر آن در یک دوره بلند مدت‌تر عملکرد بهتری از خود به نمایش می‌گذارد.

کیفیت و هدف استفاده انواع توپ فوتبال

اصولا سه دسته بندی برای توپ های فوتبال تعریف شده است:

  • توپ های پرمیوم (premium): پرواز بهتر و دقیق تر، تاثیر منفی کمتر بر کفش‌های استوک دار، مناسب برای مسابقات، برای تمرینات دوره‌ای و شدید مناسب نیستند.
  • توپ های مسابقه (match ball): قیمت آن‌ها از دسته اول ارزان‌تر است، برای تمرین مناسب نیستند و برای کنترل بهتر تنش‌های مختلف در مسابقات رسمی فوتبال طراحی و تولید شده اند. دوام آن‌ها از دسته اول بیشتر است، این توپ‌ها حدود ۱ یا ۲ فصل برای مسابقات یک لیگ معتبر قابل استفاده هستند.
  • توپ های تمرین (training ball): مختص تمرین هستند و می‌توانند بدون آسیب دیدگی در بلند مدت مورد استفاده قرار گیرند. بعضی از این توپ‌ها سال‌های زیادی دوام می‌آورند. در گذشته، سطح آن‌ها سفت بود، اما با پیشرفت تکنولوژی کیفیت و دوام آن‌ها تغییرات چشم گیری کرده است.

همچنین ببینید

صد فیلم پرفروش 2018

در زیر لیستی از پرفروش ترین فیلمهای سال 2018 در ایالات متحده را خواهید دید.لازم …

بیشترین ارتفاع پرش والیبالیستها که تا کنون ثبت شده است

شاید براتون جالب باشه که بدونید چه کسانی در والیبال مردان بلندترین پرش رو برای …

سریع ترین سرویسهای تاریخ والیبال

در زیر لیست ده تا از سریع ترین سرویسهای تاریخ والیبال مردان را که به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: این امکان غیرفعال است