خانه / همه دسته ها / ورزشی / فوتبال / انقلاب در مدیران ورزشی ایران

انقلاب در مدیران ورزشی ایران

چند روزی است که اصلاح قانون بکارگیری مدیران بازنشسته در دستگاه های دولتی حسابی خبرساز شده است.

به گزارش سایت نود، پیش از این مدیران بازنشسته با استفاده از شرایط ایثارگری یا گرفتن مجوز از هیات دولت می‌توانستند در دستگاه‌های دولتی حضور داشته باشند. از طرفی بازنشسته‌های نیروهای مسلح هم منعی برای حضور در پستهای دولتی نداشتند.

چند ماه پیش با اصلاح این قانون اخذ مجوز از هیات دولت برای برخی پست‌ها حذف شد. این اصلاحیه موجب شد محمود مشحون، رییس فدراسیون بسکتبال از سمت خود استعفا بدهد و پس از سالها فدراسیون بسکتبال را رها کند.

حال یک اصلاح دیگر در راه است. شورای نگهبان اگر با اجرای اصلاحیه جدید موافقت کند دیگر حضور مدیران بازنشسته در بسیاری از پستها غیرقانونی می‌شود.

براساس تبصره يک ماده‌واحده اصلاح‌شده، به‌کارگيری بازنشستگان در سمت‌های رؤسای سه قوه، معاون‌ اول ریيس‌جمهور، نواب ریيس مجلس شورای اسلامی و اعضای شورای نگهبان، وزرا، نمايندگان مجلس شورای اسلامی و معاونان ریيس‌جمهور همچنين به‌کارگيري بازنشستگان نيروهای مسلح با تدابير فرماندهی معظم کل قوا صرفا در دستگاه متبوع خود مجاز است.

این به این معنی است که افراد بازنشسته زيادی که در عرصه ورزش کشور اعم از معاون وزارت، ریيس، نايب‌ریيس و دبير فدراسيون و مدیران ادارات ورزش و جوانان استان‌ها هستند دیگر مجاز به حضور در پستهایشان نیستند. در شرايط فعلی با جديیگرفته‌شدن اصلاح قانون ممنوعيت به‌کارگيری بازنشستگان از سوی نمايندگان مجلس، همه مديران ورزشی که استثناهایی درباره آنها وجود داشت، بايد پست‌هايي را که دارند، رها کنند و براي هميشه از اين عرصه کنار بروند.

به نظر می رسد خانه تکانی در ورزش نزدیک است.

قانون جدید شامل کدام مدیران ورزشی می‌شود؟

معاونان وزیر: اجرای قانون جدید در وزارت ورزش و جوانان تغییرات قابل توجهی ایجاد می‌کند. محمدرضا داورزنی، مهم‌ترين معاونت اين وزارتخانه (معاونت حرفه‌ای و قهرمانی) و فريبا محمديان، معاونت بانوان هر دو بازنشسته‌اند.

روسای فدراسیون‌ها: در بین روسای فدراسیون‌ها هم بازنشسته‌های زیادی دیده می‌شود. به گزارش روزنامه شرق محمدعلی صبور در فدراسيون ورزش‌های سه‌گانه، بهرام شفيع در فدراسيون هاکی، غلامرضا امينی در فدراسيون قايق‌رانی، مصطفي کريمی در فدراسيون ورزش‌های ناشنوايان، محمد درخشان در فدراسيون جودو، مهدي تاج در فدراسيون فوتبال، محمد پولادگر در فدراسيون تکواندو، حجت‌الله دهخدايی در فدراسيون چوگان، احمد ضیايی در فدراسيون واليبال، علی مرادی در فدراسيون وزنه‌برداری، محمدرضا رحيمی در فدراسيون هندبال و امير مجدآرا در فدراسيون ورزش‌های همگانی رؤسايی هستند که گفته می‌شود بازنشسته هستند. رضا حيدری، ریيس فدراسيون کونگ‌فو و هنرهای رزمی هم گفته می‌شود دوشغله است و در سمت مديرکل قضائی وزارت دادگستري نيز فعاليت می‌کند.

نایب رییس‌ها: اگر قرار باشد این قانون شامل حال نایب رییسان و دبیران فدراسیون هم شود خیلی از افرادی که در این پستها هم هستند باید بروند. علی کفاشیان، نایب رییس اول فدراسیون فوتبال و حیدر بهاروند نایب رییس دوم هر دو بازنشسته‌اند.

مدیران استانها و مدیران عامل باشگاه: در بین مدیران کل استانهای وزارت ورزش و جوانان و مدیران عاملها هم بازنشسته‌های زیادی دیده می شود که یکی از مطرح‌ترین آنها، حمیدرضا گرشاسبی، سرپرست باشگاه پرسپولیس است.

توفان در فوتبال

گفته می‌شود شورای نگهبان تا ۱۰ روز دیگر اجرای این قانون را ابلاغ می کند و دستگاه‌های دولتی ۶۰ روز فرصت خواهند داشت که آنرا اجرا کنند.

در صورت اجرای قانون جدید، در مدیریت فوتبال ایران شاهد یک زلزله خواهیم بود.

مهدی تاج، رییس فدراسیون فوتبال بازنشسته است. هر دو نایب رییس اصلی او علی کفاشیان و حیدر بهاروند هم بازنشسته‌اند.

مسوولان فدراسیون از جمله علی کفاشیان معتقدند فدراسیون فوتبال نهاد دولتی نیست و نباید زیر چتر این قانون قرار بگیرد. باید دید دستگاه های نظارتی این استدلال را قبول می‌کنند.

اگر قرار باشد قانون جدید در فدراسیون فوتبال اجرا شود، تاج و کفاشیان هر دو رفتنی می‌شوند.

حمیدرضا گرشاسبی دیگر مدیر بازنشسته رده بالای فوتبال کشور به شمار می‌رود. او هم با ابلاغ دستورالعمل جدید مجبور خواهد شد از مدیریت باشگاه پرسپولیس جدا شود.

حتما ببینید

گرانترین پیراهن های لیگ برتر انگلیس

منچستریونایتد در بین تمامی تیم های لیگ برتری همچنان بیشترین درآمد را از اسپانسر پیراهن …

پردرآمدترین فوتبالیست های اینستاگرام

فوتبالیست های سرشناس با پست های که می گذارند نه تنها هواداران خود را از …

حقایقی درباره ملکه کره شمالی

همسر رهبر کره شمالی به ندرت در انظار عمومی ظاهر می شود و نام او …

بخش نظرات

لطفاوارد شوید برای نظر گذاشتن
avatar
  موضوع  
هشدارِ
error: این امکان غیرفعال است