خانه / همه دسته ها / 30 چهره تاریخ ساز باشگاه پرسپولیس

30 چهره تاریخ ساز باشگاه پرسپولیس

حضور در فینال لیگ قهرمانان آسیا، افتخاری بزرگ به افتخارات باشگاه پرسپولیس اضافه کرد. به همین مناسبت تاثیرگذارترین چهره‌های تاریخ این باشگاه بررسی شده‌اند.

به گزارش وب سایت نود، باشگاه پرسپولیس از جمله باشگاه‌های قدیمی، پرافتخار و پرهوادار محسوب می‌شود که تاثیر به سزایی در فوتبال ایران داشته است به بهانه نمایش درخشان پرسپولیس در این دوره لیگ قهرمانان، ۳۰ چهره تاثیرگذار این باشگاه در طول تاریخ مرور شده است. این مطلب در ۳ بخش ارائه می‌شود.

لازم به توضیح است که مشابه چنین کاری برای باشگاه استقلال در روزهای آتی انجام خواهد شد.

۳۰- محمود خوردبین:

از محمود خوردبین می‌توان به عنوان نماد وفاداری و ثبات در باشگاه‌های ایرانی نام برد.خوردبین قریب به ۵۰ سال است که در کنار پرسپولیس حضور دارد.او در دهه ۵۰ به عنوان مهاجم در پرسپولیس بازی کرد و پس از آن به جز چند مقطع نه چندان بلند مدت به عنوان سرپرست در باشگاه فعالیت کرد و اکنون نیز سمت قائم مقام ورزشی پرسپولیس  را برعهده دارد .محمود خوردبین سابقه چند بازی مربیگری به عنوان سرمربی موقت را در سال ۷۲ دارد.

۲۹- استانکو پوکله پوویچ:

این مربی، هدایت پرسپولیس را در اواسط فصل ۷۵-۷۴ بر عهده گرفت و در ۲ فصل حضور خود در پرسپولیس دو قهرمانی برای این تیم به ارمغان آورد. نسل طلایی فوتبال ایران نظیر مهدی مهدوی کیا، کریم باقری ، مهرداد میناوند و… در تیم تحت هدایت این سرمربی چهره شدند.

۲۸-محمد حسن انصاری‌فرد:

محمد حسن انصاری فرد هافبک خوش نقش و چپ پای پرسپولیس در اواخر دهه ۶۰ و اویل دهه ۷۰ بود. این بازیکن گل قهرمانی پرسپولیس در جام در جام آسیا را به ثمر رساند، تنها افتخار بین‌المللی قرمزها. انصاری‌فرد به دلیل زدن این گل ارزشمند شایستگی حضور در فهرست چهره‌های تاثیرگذار را دارد، او  به مدت یک سال و نیم نیز مدیرعامل پرسپولیس بود.

۲۷- مهدی طارمی:

مهدی طارمی در ابتدای لیگ چهاردهم به عنوان یک بازیکن گمنام از لیگ یک به پرسپولیس آمد و تبدیل به یکی از تاثیرگذارترین مهره‌های پرسپولیس در قهرمانی و نایب قهرمانی این تیم  شد. این بازیکن ۲ فصل پیاپی آقای گلی لیگ را بدست آورد. ماجرای این بازیکن با باشگاه ریزه اسپور ترکیه موجب بسته شدن ۲ پنچره نقل و انتقالات پرسپولیس و ۴ ماه محرومیت و نهایتا جدایی این بازیکن از پرسپولیس شد تا این بازیکن در کنار تاثیر مثبت، تاثیر منفی قابل توجهی هم در باشگاه پرسپولیس از خود به جا بگذارد.

 ۲۶-علیرضا بیرانوند:

پرسپولیس پس از پایان دوران بازیگری عابدزاده تا مدتها از فقر دروازه‌بان خوب رنج می‌برد تا اینکه علیرضا بیرانوند در ابتدای لیگ شانزدهم به این تیم پیوست و علاوه بر ۲ قهرمانی، ۲ فصل پیاپی با این تیم رکورددار کلین‌شیت شد و در این فصل لیگ قهرمانان نیز با ۷ کلین‌شیت به رکورد تاریخ این مسابقات رسید. او در فینالیست شدن پرسپولیس در لیگ قهرمانان آسیا نقش مهمی ایفا کرد و نماینده موفق پرسپولیس در جام جهانی ۲۰۱۸ بود.

۲۵-حمید درخشان:

از پرسپولیس دهه ۶۰ به عنوان نماد فوتبال زیبا و تهاجمی در فوتبال ایران نام برده می‌شود که یکی از کلیدی‌ترین عناصر در ارائه این فوتبال حمید درخشان هافبک تکنیکی این تیم بود.این بازیکن ۳ بار با پرسپولیس قهرمان باشگاههای تهران شد و در تیم فاتح جام در جام باشگاههای آسیا حضور داشت. حمید درخشان در ۲ مقطع نیز سرمربیگری پرسپولیس را بر عهده داشت.

۲۴- هادی نوروزی:

درگذشت ناباورانه هادی نوروزی کاپیتان پرسپولیس در پاییز ۱۳۹۴، اتفاقی تلخ در تاریخ این باشگاه محسوب می‌شود.پس از فوت این بازیکن عدد ۲۴ که شماره پیراهن نوروزی بود تبدیل به یک نماد شد و هواداران این تیم در دقیقه ۲۴ بازیهای این تیم خاطره کاپیتان فقید تیم خود را زنده نگه می دارند. در گذشت هادی نوروزی شوک بزرگی به پیکر پرسپولیس وارد کرد و این اتفاق باعث اتحاد بین بازیکنان و هواداران و نهایتا اوج گیری پرسپولیس شد.

۲۳-افشین پیروانی:

افشین پیروانی دفاع آخر و کاپیتان تیم موفق پرسپولیس در دهه ۷۰ بود. این مدافع با پرسپولیس ۵ بار قهرمان لیگ و یک بار فاتح جام حذفی شده و از جمله پرافتخارترین بازیکنان تاریخ این باشگاه محسوب می‌شود.افشین پیروانی مدتی به عنوان سرمربی و همچنین سرپرست باشگاه نیز فعالیت کرده است. او در زمان بازی در نقش یک کاپیتان در مدیریت تیم و باشگاه هم نقش بازی می‌کرد.

۲۲-ابراهیم آشتیانی:

مرحوم ابراهیم آشتیانی از جمله شاهینیهایی است که با آمدن به پرسپولیس در شکل‌گیری این تیم نقش جدی داشت. از این بازیکن به عنوان یکی از بهترین دفاع راستهای تاریخ ایران نام برده می شود. این بازیکن در سال ۱۳۵۰ مرد سال فوتبال ایران شد و به همراه پرسپولیس ۲ بار قهرمان لیگ شد.این بازیکن با ۶ پاس گل رکورددار تاریخ دربی نیز محسوب می‌شود.

۲۱-حسین کلانی:

حسین کلانی نیز از جمله بازیکنانی است که در شکل‌گیری هسته اولیه پرسپولیس نقش داشتند. این مهاجم مهارنشدنی جزو ۴ گلزن برتر تاریخ باشگاه است و یک بار همراه این تیم به قهرمانی ایران رسیده است.

۲۰-مهدی هاشمی‌نسب:

هرچند که با پیوستن هاشمی‌نسب به تیم رقیب، محبوبیت این بازیکن در نزد هواداران پرسپولیس از بین رفت ولی تاثیرگذاری این بازیکن در زمان حضور در پرسپولیس غیرقابل کتمان است. این بازیکن ۴ گل برای پرسپولیس در دربی به ثمر رساند و دو بار قهرمانی لیگ و یک مرتبه قهرمانی جام حذفی را در مدت حضور در پرسپولیس تجربه کرد.

۱۹- ایمون زاید:

هر چند مدت زمان حضور ایمون زاید در پرسپولیس کوتاه بود ولی این بازیکن در همین مقطع بسیار خوش درخشید که اوج شاهکار این بازیکن در دربی ۷۴ شکل گرفت.او در شرایطی که پرسپولیس با ۲ گل از حریف عقب بود به عنوان یک چهره ناشناخته وارد زمین شد و در ۱۰ دقیقه پایانی با هت تریکی غیرقابل باور، باعث پیروزی ۳ بر ۲ پرسپولیس ده نفره شد.البته این تنها هت تریک ایمون زائد در مدت حضور در پرسپولیس نبود و ۲ بار دیگر هت تریک کرد تا با ۱۲ گل چهارمین گلزن برتر خارجی پرسپولیس باشد.

۱۸-آلن راجرز:

هر چند که آلن راجرز اولین سرمربی تاریخ پرسپولیس نیست ولی با آمدن این مربی انگلیسی به این تیم، فوتبال پرسپولیس متحول و مدرن شد و بسیاری از تاکتیکهای روز دنیا و اصول بدن‌سازی با آمدن راجرز پا به  پرسپولیس یا حتی فوتبال ایران گذاشت. راجرز با پرسپولیس یک بار قهرمان ایران شد.

۱۷- امیر عابدینی:

امیر عابدینی حضور کوتاه مدت و نه چندان موفقی به عنوان بازیکن در پرسپولیس داشت ولی به عنوان مدیر، مدیری بسیار موفق بود و او را باید معمار موفقیت پرسپولیس در دهه ۷۰ تلقی کرد. عابدینی توانست بهترین بازیکنان آن مقطع که از جمله بهترین بازیکنان تاریخ ایران محسوب می‌شوند نظیر عابدزاده، دایی، مهدوی‌کیا، باقری، علی کریمی و … را جذب پرسپولیس کند که حاصل آن قهرمانی‌های پی‌ در پی سرخپوشان بود.

۱۶-محمد پنجعلی:

از محمد پنجعلی، به عنوان یکی از بهترین مدافعین تاریخ ایران یاد می‌شود.این بازیکن حضور طولانی مدتی در پرسپولیس داشت و از اواسط دهه ۵۰ تا اوایل دهه ۷۰ به جز مقطع کوتاهی که در قطر بازی کرد در پرسپولیس حضور داشت و در این مدت یک قهرمانی جام در جام آسیا، ۴ قهرمانی جام باشگاههای تهران، یک قهرمانی جام حذفی بدست آورد.نقش پنجعلی در پرسپولیس بیش از یک بازیکن بود و بسیاری از بازیکنان دهه ۶۰ پرسپولیس، توسط پنجعلی شناسایی و به این تیم آورده شدند. پنجعلی مدتی نیز به عنوان عضوی از کادر فنی و سرپرست پرسپولیس فعالیت کرده است.

۱۵- مهدی مهدوی کیا:

مهدی مهدوی‌کیا از جمله‌ اسطوره‌های باشگاه پرسپولیس است.این بازیکن در سالهای ابتدایی فوتبال خود در پرسپولیس حضور داشت و پس از آن به فوتبال اروپا رفت و بعد از حضور طولانی مدت در آلمان در بازگشت به فوتبال ایران با پیراهن پرسپولیس از دنیای فوتبال خداحافظی کرد. دوره اول مهدوی‌کیا در پرسپولیس، با دومین دوره قابل قیاس نبود.این بازیکن عضو کلیدی پرسپولیس پر مهره و پر افتخار پرسپولیس در دهه ۷۰ بود که همراه این تیم ۲ بار به قهرمانی رسید و در نیم فصل دوم لیگ ۷۸-۱۳۷۷ به بوخوم آلمان رفت. اما در بازگشت به ایران در پرسپولیس بحران زده دهه ۷۰ نتوانست افتخارات گذشته را تکرار کند. و با چشمان گریان با ناکامی در فینال جام حذفی ۹۲-۱۳۹۱ به حضور خود در میادین رسمی خاتمه داد.

۱۴-علی دایی:

علی دایی نیز در ۲ مقطع در پرسپولیس حضور داشت.این بازیکن سال ۷۳ به پرسپولیس پیوست و در قهرمانی پرسپولیس در سال ۷۴، موثرترین نقش را داشت.علی دایی در سال ۷۵ پرسپولیس را ترک کرد و در لیگ سوم در بازگشت به فوتبال ایران مجددا به این تیم ملحق شد و عنوان آقای گلی با این تیم بدست آورد.علی دایی بیش از ۴۰  گل برای پرسپولیس به ثمر رسانده و یکی از گلزنان برتر تاریخ این باشگاه به حساب می‌آید.

علی دایی به عنوان مربی نیز در ۲ مقطع در پرسپولیس فعالیت کرد که در نوبت اول، ۲ بار قهرمان جام حذفی شد و در بار دوم نیز نایب قهرمان لیگ سیزدهم شد.

۱۳- علی عبده:

علی عبده موسس باشگاه پرسپولیس است که از اواخر دهه ۴۰ تصمیم گرفت تا این باشگاه به صورت حرفه‌ای در رشته فوتبال فعالیت کند و با به خدمت گرفتن بازیکنان شاهین این تیم را تبدیل به یکی از قطبهای فوتبال ایران کرد.

۱۲-هواداران:

در تاریخ فوتبال ایران، تیمهای قدرتمند زیادی ظهور کردند ولی به دلیل نداشتن جایگاه مردمی از فوتبال ایران محو شدند.پرسپولیس یکی از پرطرفدارترین تیمهای فوتبال ایران محسوب می‌شود و هواداران که یار دوازدهم این تیم به حساب می‌آیند تاثیر زیادی در موفقیت در این تیم داشته‌اند.بازیکنان تیمهای رقیب پرسپولیس، همیشه از جو سنگین و حتی ترسناک ورزشگاه در دیدار با پرسپولیس یاد کرده‌اند.

از معروفترین هواداران این تیم می‌توان به محمد نایب عباسی معروف به ممدبوقی اشاره کرد.

 

۱۱- سید جلال حسینی:

سید جلال حسینی در ابتدای لیگ دوازدهم به پرسپولیس پیوست و ۲ فصل در این تیم حضور داشت.سید جلال در این مدت نمایش خوبی از خود در پرسپولیس به جای گذاشت ولی موفقیت قابل ذکری برای پرسپولیس کسب نکرد و به لیگ قطر رفت اما مدافع با تجربه پرسپولیس در لیگ شانزدهم و در زمان حضور برانکو ایوانکوویچ به پرسپولیس بازگشت و ۲ فصل پیاپی به عنوان کاپیتان، فاتح لیگ و سوپرجام شد.پرسپولیس در لیگهای شانزدهم و هفدهم با اتکا به سید جلال حسینی عنوان بهترین خط دفاع لیگ را نیز به خود اختصاص داد.

شماره ۴ سرخپوشان در فینالیست شدن پرسپولیس در لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۱۸ نقش به سزایی داشت و علاوه بر ارائه بازیهای خوب در خط دفاع، گلهای حیاتی و نجات‌بخش برای این تیم به ثمر رساند.

۱۰-کریم باقری:

کریم باقری نیز مانند اکثر لژیونرهای ایران در دو مقطع قبل و بعد از لژیونر شدن در پرسپولیس حضور داشت.او ابتدا در سال ۷۵ با پرسپولیس به قهرمانی رسید و پس از آن جزو اولین نسل بازیکنهای ایرانی بوندس‌لیگا به آلمان رفت اما در بازگشت به ایران حضور طولانی مدت در پرسپولیس داشت و با پیراهن این تیم از فوتبال خداحافظی کرد.کریم باقری از دومین دوره لیگ برتر تا دهمین دوره در پرسپولیس حضور داشت و نقش پررنگی در قهرمانی پرسپولیس در لیگ هفتم ایفا کرد.کریم ۲ بار نیز قهرمانی جام حذفی را با پرسپولیس تجربه کرد.

۹-پرویز دهداری:

پرویز دهداری که به عنوان معلم اخلاق از آن یاد می‌شود اولین مربی تاریخ باشگاه پرسپولیس است ولی تاثیرگذاری این مربی تنها از این بٌعد نیست. علت اصلی قدرت و جایگاه مردمی پرسپولیس  در همان سالهای اول شکل‌گیری این بود که با حضور ستاره‌های شاهین، پرسپولیس میراث‌‌دار تیم محبوب و پرقدرت شاهین شد و یکی از افرادی که در این اتفاق نقش به سزایی داشت پرویز دهداری بود.

پرویز دهداری به همراه عباس اکرامی و امیر مسعود برومند دو چهره دیگر سرشناس تاریخ باشگاه شاهین با هماهنگی با علی عبده موسس باشگاه پرسپولیس به منظور جلوگیری از پراکنده شدن ستاره‌های این تیم، تصمیم به انتقال دسته جمعی بازیکنان شاهین به پرسپولیس گرفتند و بدین طریق بازیکنان درجه یک آن مقطع نظیر همایون بهزادی، حمید شیرزادگان، حمید جاسمیان، حسین کلانی و… پرسپولیسی شدند.

۸-ناصر محمدخانی:

ناصر محمدخانی مهاجم غیرقابل مهار فوتبال ایران در دهه ۶۰ محسوب می‌شود.این بازیکن یکی از ارکان ارائه فوتبال زیبا و تهاجمی پرسپولیس در آن دهه است.محمدخانی همراه با پرسپولیس ۳ بار قهرمان جام باشگاههای تهران، ۱ بار قهرمان جام حذفی تهران، یک نوبت قهرمان جام حذفی ایران و همچنین نیز فاتح جام در جام باشگاههای آسیا شد. محمدخانی که با شماره ۸ بازی می‌کرد باعث پرطرفدار شدن و مقبولیت این شماره شد تا پس از او بسیاری از چهره‌های موفق باشگاه نظیر مجتبی محرمی، مهدی هاشمی‌نسب و علی کریمی این شماره پیراهن را انتخاب کنند.

محمدخانی پس از خداحافظی از فوتبال در سال ۷۲، به مدت ۹ سال در کادر فنی پرسپولیس حضور داشت.

۷-صفر ایرانپاک:

صفر ایرانپاک نیز یکی از بازیکنانی است که از خانواده شاهین به پرسپولیس پیوست.این بازیکن یک مهاجم بی‌نظیر بود و سومین گلزن برتر تاریخ باشگاه پرسپولیس محسوب می‌شود.ایرانپاک عنوان بهترین گلزن تاریخ شهرآورد را نیز در اختیار دارد.ایرانپاک با پرسپولیس ۳ بار قهرمان لیگ کشور و یک نوبت قهرمان جام حذفی تهران شد.او تجربه آقای گلی در جام باشگاههای تهران و لیگ را نیز دارد.

۶-علی کریمی:

از علی کریمی می‌توان به عنوان یکی از محبوب‌ترین شخصیتهای تاریخ پرسپولیس نام برد.این بازیکن پس از آنکه در سال ۷۶ در فوتبال داخل سالن چهره شد به پرسپولیس پیوست ولی در آن سال پرسپولیس از لیگ کنار کشید تا این بازیکن از سال ۷۷ برای اولین بار با پیراهن پرسپولیس به میدان رود و با دریبلهای ویرانگر خود هر خط دفاعی را به هم بریزد.علی کریمی بی‌تردید بهترین بازیکن پرسپولیس در سالهای پایانی دهه هفتاد بود و به همراه این تیم ۲ بار قهرمان ایران شد و پس از آن به فوتبال امارات و آلمان رفت.

جادوگر در بازگشت به ایران در لیگهای هشتم، یازدهم و دوازدهم در پرسپولیس حضور داشت.گلهای تاثیرگذار این بازیکن در دربی، باعث محبوبیت مضاعف او شد.در هر مقطعی، بازیکنانی به سبب حضور در یک تیم، باعث جذب هوادار می‌شوند که علی کریمی با توجه به سبک بازی و شخصیت خاصش سالهای سال این نقش را برای پرسپولیس ایفا کرد و همین امر تاثیرگذاری این بازیکن را بیشتر می‌کند.

منبع: سایت نود

همچنین ببینید

حقایقی درباره ملکه کره شمالی

همسر رهبر کره شمالی به ندرت در انظار عمومی ظاهر می شود و نام او …

پولسازترین ورزشکاران جهان

مجله معتبر فوربس در آخرین فهرست منتشرشده خود که به فهرست صدتایی فوربس معروف بوده …

گرانقیمت ترین انتقال های فوتبال دنیا

10 سال پیش بود که زین الدین زیدان در مصاحبه با نشریه مارکا از ادن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: این امکان غیرفعال است