خانه / همه دسته ها / 30 چهره تاثیرگذار تاریخ باشگاه استقلال

30 چهره تاثیرگذار تاریخ باشگاه استقلال

باشگاه استقلال یکی از پرافتخارترین و محبوب‌ترین تیمهای ایران است به همین مناسبت ۳۰ چهره تاثیرگذار تاریخ این باشگاه مرور شده است.

به گزارش وب سایت نود، پس از بررسی ۳۰ چهره تاثیرگذار تاریخ باشگاه پرسپولیس، این بار نوبت دیگر باشگاه تاریخ‌ساز و پرهوادار ایران است که چهره‌های برجسته و تاثیرگذار آن مرور شود.این مطلب در ۳ بخش ارائه می‌شود.

۳۰-اصغر حاجیلو

اصغر حاجیلو سمبل وفاداری به باشگاه استقلال محسوب می‌شود.حاجیلو به مدت ۱۲ سال در تیم آبی‌پوش تهران بازی کرد و پیراهن تیم دیگری را برتن نکرد.دفاع چپ متعصب استقلال به همراه این تیم سابقه ۲ قهرمانی در جام باشگاههای تهران و یک جام حذفی را دارد.حاجیلو پس از دوران بازیگری سابقه حضور در کادر فنی و سرپرستی استقلال را دارد.

۲۹-علیرضا نیکبخت

علیرضا نیکبخت واحدی سال ۷۸ ودر ۱۹ سالگی از ابومسلم مشهد به استقلال پیوست و با درخششی منحصر به فرد همه نگاهها را به خود معطوف کرد و همراه این تیم دو بار قهرمان لیگ و دو بار فاتح جام حذفی شد.نیکبخت پس از قهرمانی در لیگ پنجم به تیم رقیب یعنی پرسپولیس پیوست و پس از حضور در چندین باشگاه در لیگ سیزدهم به استقلال بازگشت که دیگر فروغ گذشته را نداشت.نیکبخت گلهای به یادماندنی زیادی برای استقلال به ثمر رساند که معروفترین آن گل دقیقه ۹۰ به الاتحاد عربستان بود.

۲۸-بیوک جدیکار

همان طور که اشاره شد استقلال از جمله باشگاههای قدیمی ایران است و این تیم قبل از آغاز رقابتهای سراسری لیگ نیز فعالیت داشت و بازیکنان مطرحی نیز در آن مقطع در استقلال فعالیت می‌کردند که از آن جمله می‌توان به بیوک جدیکار اشاره کرد که در دهه ۲۰ و ۳۰ در استقلال بازی میکرد و از این تیم توانست به فوتبال اروپا راه یابد.برخی از اسناد تاریخی، این بازیکن چپ پا را زننده اولین گل رسمی تاریخ باشگاه استقلال (تاج) معرفی می‌کنند که در اسفند ۱۳۲۸ دروازه شاهین را باز کرد.

۲۷-علیرضا اکبرپور

علیرضا اکبرپور، عنصر هجومی و ریزنقش آبی‌پوشان با دریبلها و سرعت ویرانگر خود در اواخر دهه ۷۰ هر خط دفاعی را به هم می‌ریخت.این بازیکن در سال ۷۶ به استقلال پیوست و در همان سال کلیدی‌ترین نقش را در اولین قهرمانی این تیم در جام آزادگان ایفا کرد.اکبرپور یک بار دیگر با استقلال قهرمان لیگ و حذفی شد.این بازیکن گلهای حساس و به یادماندنی زیادی برای استقلال به ثمر رساند که از آن جمله می‌توان به گل پیروزی استقلال در سال ۷۹ و همچنین گل سوم استقلال در بازی نیمه نهایی جام باشگاههای آسیا در دیدار با دالیان اشاره کرد.

۲۶-مهدی پاشازاده

مهدی پاشازاده در همان سنین جوانی در استقلال چهره شد و تبدیل به ستون خط دفاعی این تیم شد.درخشش این بازیکن باعث شد تا راهی فوتبال آلمان شود ولی مدافع مستحکم در فوتبال آلمان توفیقی نداشت و به استقلال بازگشت.پاشازاده به همراه استقلال دو بار قهرمان لیگ شد.

۲۵-اکبر کارگر جم

اکبر کارگر جم هافبک خوش نقش استقلال در اوخر دهه ۴۰ و اویل دهه ۵۰ بود و به همراه این تیم یک بار قهرمانی آسیا و یک بار قهرمانی ایران را بدست آورد.

۲۴-نصرالله عبدالهی

نصرالله عبدالهی مدافع استقلال در دهه ۷۰ بود و به همراه این تیم قهرمانی آسیا و جام حذفی را بدست آورد.نصرالله عبداللهی در سال ۷۳ در شرایطی که استقلال حال و روز خوبی نداشت سرمربی استقلال شد و این تیم را نایب قهرمان لیگ کرد.عمونصی سالها به عنوان سرپرست در کنار تیم محبوبش بود.

۲۳-احمدرضا عابدزاده

احمدرضا عابدزاده پس از آنکه به عنوان یک دروازه‌بان جوان در فوتبال ایران چهره شد در سال ۶۹ به استقلال پیوست.حضور عابدزاده در استقلال کوتاه مدت و سرشار از افتخار بود.عابدزاده در۳ سال بازی در استقلال، یک قهرمانی و یک نایب قهرمانی در آسیا، یک قهرمانی در لیگ و یک قهرمانی در جام باشگاههای تهران بدست آورد.عابدزاده در سالهای بعدی بازیگری خود به تیم رقیب یعنی پرسپولیس پیوست.

۲۲-شاهرخ بیانی

شاهرخ بیانی از جمله بازیکنانی است که فوتبالش را در تیم جوانان استقلال آغاز کرد.این بازیکن از ۱۸ سالگی و از سال ۵۷ در استقلال حضور داشت.شاهرخ در سال ۶۴ به خاطر اختلافاتی که با برخی از بازیکنان این تیم پیدا کرده بود به پرسپولیس رفت و پس از یک فصل حضور در پرسپولیس و ۳ سال بازی در قطر در سال ۶۸ به استقلال بازگشت.شاهرخ با استقلال قهرمان تهران، ایران و آسیا شد.شاهرخ بیانی پس از خداحافظی چندین سال به عنوان آنالیزور در کادر فنی استقلال حضور داشت.

۲۱-علیرضا منصوریان

علیرضا منصوریان در سال ۷۴ به استقلال پیوست و به عنوان یک هافبک تکنیکی خوش درخشید و در پایان سال به عنوان مرد سال فوتبال ایران معرفی شد.منصوریان پس از آن ۲ سال در سنگاپور بازی کرد و در سال ۷۶ به استقلال بازگشت و پس از یک سال بازی در استقلال به فوتبال اروپا رفت و در دومین دوره لیگ برتر به تیم محبوبش برگشت و این حضور تا دوره هفتم لیگ ادامه داشت و سرانجام منصوریان در فینال جام حذفی سال ۸۷-۱۳۸۶  که منجر به قهرمانی استقلال شد به عنوان کاپیتان تیم قهرمان از دنیای بازیگری خداحافظی کرد.

علی منصور به جز این قهرمانی یک بار دیگر قهرمان جام حذفی و ۲ مرتبه نیز قهرمان لیگ شد.شماره ۱۰ استقلال همواره رابطه گرمی با هواداران داشت و همین امر باعث محبوبیت مضاعف این بازیکن شد.منصوریان در لیگ شانزدهم به آروزی خود یعنی سرمربیگری استقلال رسید و پس از یک فصل حضور تقریا موفق، در لیگ هفدهم در هفته هفتم برکنار شد.

۲۰-رضا حسن زاده

رضا حسن‌زاده تنها بازیکن تاریخ ایران است که سابقه حضور در ۳ فینال باشگاهی آسیا را دارد که هر ۳ با استقلال بوده که حاصل آن ۲ نایب قهرمانی و یک قهرمانی بوده است.این بازیکن، حتی در فینالی که منجر به دومین قهرمانی استقلال در آسیا شد گلزنی کرد.علاوه بر افتخارات آسیایی، این مدافع مستحکم، ۳ بار قهرمانی ایران را به دست آورده است و یکی از پرافتخارترین بازیکنان تاریخ این باشگاه محسوب می‌شود.

۱۹-عبدالصمد مرفاوی

عبدالصمد مرفاوی مهاجم بلند بالا و غیرقابل مهار استقلال در اواخر دهه ۶۰ و اویل دهه ۷۰ بود.این بازیکن قدرت سرزنی بی‌نظیر داشت  و در فینالی که منجر به قهرمانی استقلال در آسیا شد گل قهرمانی را به ثمر رساند و با ۴ گل آقای گل مسابقات شد.مرفاوی گل قهرمانی استقلال در فینال لیگ قدس برابر پرسپولیس را نیز به ثمر رساند.در آغاز مربیگری قلعه نویی در استقلال، مرفاوی در کادرفنی حضور داشت و قهرمانی لیگ برتر را تجربه کرد ولی در دو مقطعی که سرمربی استقلال بود توفیقی نداشت.

۱۸-جعفر مختاری‌فر

جعفر مختاری‌فر بازیکن فوق‌العاده تکنیکی استقلال در دهه ۶۰ بود او نقش به سزایی در قهرمانی استقلال و نایب قهرمانی استقلال در آسیا داشت.از جمله گلهای معروف او می‌توان به گل او در دربی سال ۶۷ اشاره کرد.او در اواخر دوران بازیگری خود دچار یک مصدومیت شدید شد.مختاری‌فر با استقلال ۳ بار قهرمان تهران و یک نوبت قهرمان لیگ شده است.

۱۷-غلامرضا عنایتی

غلامرضا عنایتی بهترین گلزن تاریخ لیگ برتر، بیشترین گل خود را در این مسابقات با پیراهن استقلال به ثمر رسانده است.رضای آقای گل در لیگ برتر ۵۹ گل برای استقلال به ثمر رساند و ۲ بار آقای گل لیگ شد.عنایتی در ۳ مقطع در استقلال حضور داشت و در لیگ پنجم به همراه این تیم قهرمان شد.

 

۱۶-جواد زرینچه

جواد زرینچه در سنین جوانی یک دفاع راست غیرقابل مهار بود و در دهه ۶۰ جناح چپ حریفان جولانگاه نفوذها و سانترهای این بازیکن بود.این بازیکن در سالهای پایانی بازیگری به دفاع آخر رفت و در آنجا هم مهره قابل اتکای استقلال محسوب می‌شد.او ۳ بار با استقلال قهرمان لیگ و ۲ نوبت قهرمان جام حذفی را به دست آورد.زرینچه سابقه حضور در کادرفنی استقلال و سرمربیگری موقت این تیم را دارد.

۱۵-پرویز مظلومی

این بازیکن در اوسط دهه ۵۰ و در دهه ۶۰ در خط حمله استقلال بازی کرد و به همراه این تیم دو بار قهرمان جام باشگاههای تهران شد و گلهای زیادی به ثمر رساند که مهمترین آن در دربی سال ۶۲ در پرتماشاگرترین روز تاریخ استادیوم آزادی رقم خورد.پرویز مظلومی پس از پایان دوران بازیگری در کادر فنی استقلال در کنار منصورپورحیدری حضور داشت و قهرمانی ایران و آسیا را تجربه کرد.مظلومی در ۲ مقطع سرمربی استقلال بود که یک قهرمانی جام حذفی برای این تیم به ارمغان آورد.اما مهمترین شهرت مظلومی، خلق عدد ۴ برای آبی‌پوشان است که توانست در ۴ دربی پیاپی لیگ و حذفی، پرسپولیس رقیب دیرینه خود را شکست دهد.

۱۴-زدارکو رایکوف

هرچند که مربیان بزرگ و موفق زیادی در تاریخ استقلال مربیگری کرده‌اند اما زدارکو رایکوف یک مربی متمایز محسوب می‌شود.این مربی پس از حضور در تیم ملی، استقلال را با فوتبال روز و مدرن دنیا آشنا کرد.بسیاری از پیشکسوتان فوتبال معتقدند فوتبال استقلال حتی  فوتبال ایران  را می‌توان به دو بخش قبل و بعد  از رایکوف تقسیم کرد.او با استقلال دو قهرمانی ایران و یک قهرمانی آسیا بدست آورد.

۱۳- مهدی رحمتی

مهدی رحمتی یکی از موفق‌ترین دروازه‌بانهای تاریخ استقلال است.این دروازه‌بان رکورددار کلین‌شیت در تاریخ لیگ برتر است و بیشترین کلین‌شیت خود را با پیراهن استقلال ثبت کرده است.رحمتی در ۳ مقطع در استقلال حضور داشته است که حاصل آن ۲ قهرمانی در لیگ برتر و ۲ قهرمانی در جام حذفی بوده است.

۱۲-هوادار

استقلال یکی از دو تیم پرطرفدار ایران محسوب می‌شود و هواداران به این تیم قدرت مضاعفی داده‌اند.جو بی‌نظیری که تماشاگران این تیم در ورزشگاهها ایجاد می‌کنند هر حریفی را از پای در میاورد و به درستی باید آنها را باید یار دوازدهم آبی‌پوشان قلمداد کرد.

علی حبیب‌نژاد معروف به سهراب بوقی یکی از معروفترین هوادار استقلال است.

 

۱۱-پرویز خسروانی

باشگاه دوچرخه‌سواران که بعدها به تاج تغییر نام پیدا کرد توسط پرویز خسروانی در مهر ۱۳۲۴ شکل گرفت.خسروانی در حالیکه تنها ۲۳ سال داشت این باشگاه را تاسیس کرد و تا سال ۱۳۵۷ مدیر باشگاه بود.

۱۰-آرش برهانی:

آرش برهانی بهترین گلزن تاریخ باشگاه استقلال و تنها بازیکنی است که با پیراهن این تیم بیش از ۱۰۰ گل به ثمر رسانده است.برهانی یک بار در لیگ هشتم آقای گل لیگ شد و به همراه استقلال دو عنوان قهرمانی لیگ و دو عنوان قهرمانی جام حذفی را بدست آورد.

۹-علی دانایی فرد:

علی دانایی‌فرد از بنیانگذاران باشگاه دوچرخه‌سواران بود واز جمله اولین بازیکنانی بود که در این تیم بازی کرد.او در همان سالهای ابتدایی شکل گیری باشگاه به عنوان مربی بازیکن در این تیم فعالیت کرد.دانایی فرد حدود ۲ دهه سرمربیگری این تیم را برعهده داشت و رکورددار طولانی‌ترین زمان مربیگری در تاریخ این باشگاه هست.این مربی ۸ بار قهرمانی جام باشگاههای تهران را برای استقلال به ارمغان آورد.

۸-حسن روشن:

حسن روشن نیز از بهترین مهاجمان تاریخ باشگاه استقلال است. این بازیکن  با قابلیتهای فنی کم نظیر، سرنوشت بسیاری از بازیهای باشگاهی در دهه ۵۰ را رقم زد.روشن در ۱۷ سالگی به استقلال پیوست و به همراه این تیم قهرمانی لیگ، جام حذفی و جام باشگاههای تهران را بدست آورد.او در سنین اوج بازیگری دچار مصدومیت سنگینی شد و همین مساله دوران بازیگریش را کوتاه کرد.

۷-غلامحسین مظلومی:

غلامحسین مظلومی، مهاجم بی‌نظیر استقلال در دهه ۵۰ بود این بازیکن که رکورددار بیشترین گل زده در جام تخت جمشید بود و به همراه استقلال، ۲  بار آقای گل لیگ شد.مظلومی به همراه استقلال قهرمان آسیا شد و آنجا نیز  آقای گلی آن رقابتها را نیز بدست آورد.این چهره پرافتخار تاریخ باشگاه استقلال در سال ۶۷ در مقطعی نیز سرمربی استقلال بود.

۶-مجتبی جباری:

مجتبی جباری یکی از خلاق‌ترین بازیکنانی است که نه تنها باشگاه استقلال بلکه تاریخ فوتبال ایران به خود دیده است.این بازیکن به همراه استقلال ۳ بار قهرمان لیگ و ۲ بار فاتح جام حذفی شد و شاید اگر دچار مصدومیتهای طویل مدت نمی‌شد افتخارات بیشتری رقم می‌زد.

این بازیکن در لیگ چهاردهم پس از ۹ فصل حضور در استقلال به سپاهان رفت ولی حضور در هیچ تیم دیگری به جز استقلال را در ایران تحمل نکرد و پس از چند بازی این تیم را ترک کرد و به فوتبال قطر رفت.این بازیکن در لیگ هفدهم به استقلال بازگشت ولی نتوانست موقعیت گذشته را در این تیم پیدا کند و پس از چند بازی از تیم کنار گذاشته شد و نهایتا از فوتبال خداحافظی کرد.

۵-علی جباری:

علی جباری هافبک توانمند استقلال در اواخر دهه ۴۰ و دهه ۵۰ بیش از ۳ دهه عنوان بهترین گلزن تاریخ این باشگاه را در دست داشت.جباری عضو تیم استقلال در قهرمانی آسیا بود و به جز آن دو بار قهرمان ایران و ۳ دوره قهرمان جام باشگاههای تهران شد.او با تاثیرگذاری روی ۹ گل، موثرترین عنصر هجومی تاریخ دربی محسوب می‌شود..علی جباری خیلی زود و در ۲۹ سالگی از فوتبال خداحافظی کرد ولی ۲ بار در ۲ مقطع حساس به فریاد این تیم آمد.جباری در سال ۵۸ پس از آنکه جلوی فعالیت باشگاه تاج گرفته شد در شکل‌گیری باشگاه استقلال نقش کلیدی داشت و در سال ۷۲ و در سقوط استقلال به دسته سوم این تیم را تنها نگذاشت و سرپرستی این تیم را بر عهده گرفت.

۴-فرهاد مجیدی:

فرهاد مجیدی بدون تردید یکی از محبوب‌ترین بازیکنان تاریخ استقلال است.این بازیکن در ۲۱ سالگی از بهمن به استقلال پیوست و در ۳۷ سالگی در این تیم از فوتبال خداحافظی کرد.مجیدی در ۳ مقطع استقلال را برای بازی در تیمهای اروپایی و عربی ترک کرد و در مدت حضور در تیم محبوبش ۳ بار قهرمان لیگ و یک بار فاتح جام حذفی شد.این بازیکن هر چقدر به سالهای پایانی بازی خود نزدیک شد عملکرد بهتری داشت.گلزنیهای مکرر در دربی باعث محبوبیت مضاعف این بازیکن بین هواداران استقلال شد.

مجیدی با ۹۳ گل، دومین گلزن برتر تاریخ باشگاه استقلال است.او آخرین کاپیتانی است که استقلال با آن جام قهرمانی لیگ را بالا برده است.

۳-امیر قلعه نویی:

در تاریخ استقلال بازیکنان بزرگ زیادی بازی کردند و مربیان موفق متعددی فعالیت کردند ولی شاید هیچ چهره‌ای هم به عنوان بازیکن و هم به عنوان مربی به اندازه امیر قلعه‌نویی در تاریخ این باشگاه به موفقیت نرسیده است. قلعه نویی با استقلال به عنوان بازیکن قهرمان و نایب قهرمان آسیا شد و یک بار قهرمانی لیگ و یک بار قهرمانی جام حذفی شد.ژنرال حتی در دسته سوم نیز استقلال را در تنها نگذاشت و با قهرمانی در سوپرجام تهران موجب بازگشت استقلال به سطح اول فوتبال ایران شد.

قلعه‌نویی که عنوان پرافتخارترین سرمربی تاریخ لیگ برتر را در اختیار دارد.بیشتر قهرمانی های خود را در استقلال بدست آورده و هر 3 قهرمانی استقلال در لیگ برتر با این مربی بوده است.ژنرال با آبی پوشان 2 بار فاتح جام حذفی شده است.قلعه نویی در 3 مقطع هدایت استقلال را در لیگ برتر بر عهده داشت و 402 امتیاز کسب کرد که این بیشترین میزانی است که مربی‌ای در تیمی در تاریخ این مسابقات امتیاز بدست آورده است.

2-ناصر حجازی:

ناصر حجازی یک دروازه بان اسطوره‌ای نه تنها در تاریخ استقلال بلکه در تاریخ فوتبال ایران و حتی آسیا محسوب می‌شود.این بازیکن از 20 سالگی به استقلال پیوست و  با این تیم کوله باری از افتخارات بدست آورد و 4 بار قهرمان جام باشگاههای تهران، 2 بار قهرمان ایران و یک بار قهرمان آسیا شد.

ناصر حجازی در 3 مقطع سرمربی استقلال بود که در نوبت اول در اوایل دهه 60 به عنوان مربی بازیکن در این تیم فعالیت کرد. مقطع دوم حضور حجازی در استقلال مهم ترین دوران مربیگری حجازی محسوب می شود.حجازی در سال 75 سرمربی استقلال شد و با این تیم در سال 76 اولین قهرمانی استقلال در جام آزادگان بدست آورد تا نماینده ایران در جام باشگاههای آسیا شود.

حجازی با استقلال تا فینال مسابقات صعود کرد ولی در رسیدن به قهرمانی آسیا ناکام ماند.حجازی در لیگ هفتم مجدداً سرمربی استقلال شد و دوران موفقی را پشت سر نگذاشت و فصل را با این تیم به پایان نرساند.حجازی پس از آن در چندین مقطع سمتهای مدیریتی در استقلال داشت.

1- منصور پورحیدری:
تاثیرگذارترین فرد تاریخ باشگاه استقلال شخصی است که اهالی فوتبال به او لقب پدر این باشگاه را داده‌اند.منصور پورحیدری در سال 1349 به استقلال پیوست و به مدت 9 سال در پست دفاع راست در این تیم بازی کرد.پورحیدری به عنوان بازیکن افتخارات زیادی برای استقلال کسب کرد که مهمترین آن قهرمانی در آسیا محسوب می‌شود.
او از سال 55 تا 57 به عنوان دستیار جکیچ در این تیم حضور داشت و موثرترین نقش پدر آبیها برای استقلال در این مقطع رخ داد زمانیکه پس از انقلاب اسلامی جلوی فعالیت های باشگاه تاج گرفته شد و منصورپورحیدری در کنار علی جباری و عنایت آتشی کلیدی‌ترین نقش را در شکل‌گیری استقلال داشتند.
پورحیدری در چندین مقطع سرمربی استقلال بود و با این تیم دو بار یک بار قهرمان تهران، دو بار قهرمان لیگ و دو نوبت فاتح جام حذفی شد اما مهم ترین افتخار او قهرمانی در جام باشگاههای آسیا محسوب می‌شود.در تاریخ فوتبال ایران تنها شخصی است که هم به عنوان بازیکن و هم به عنوان سرمربی فاتح جام باشگاههای آسیا شده است.پورحیدری با 7 بار پیروزی در دربی به عنوان مربی رکورددار تاریخ این رقابت است.
نقش پورحیدری در این باشگاه فراتر از افتخارات است.پدر استقلال همیشه و در بدترین شرایط کنار این تیم بود.او وقتی دید که استقلال به او احتیاج دارد حاضر شد که سرمربیگری تیم ملی را با نجات محبوبش از دست بدهد.این چهره پرافتخار باشگاه استقلال حتی در حال بیماری نیز این تیم را تنها نگذاشت.تصویر عصا به دست این پورحیدری در کنار استقلال از جمله ماندگارترین قابهای تاریخ استقلال است.

منبع: سایت نود

حتما ببینید

گرانترین پیراهن های لیگ برتر انگلیس

منچستریونایتد در بین تمامی تیم های لیگ برتری همچنان بیشترین درآمد را از اسپانسر پیراهن …

پردرآمدترین فوتبالیست های اینستاگرام

فوتبالیست های سرشناس با پست های که می گذارند نه تنها هواداران خود را از …

حقایقی درباره ملکه کره شمالی

همسر رهبر کره شمالی به ندرت در انظار عمومی ظاهر می شود و نام او …

بخش نظرات

لطفاوارد شوید برای نظر گذاشتن
avatar
  موضوع  
هشدارِ
error: این امکان غیرفعال است