" /> کنکور حذف شد – گام به گام
خانه / متفرقه / کنکور حذف شد

کنکور حذف شد

 

ها جون خودت!انتظار داری که حذفش کنن؟سالهای متمادی و بارها وعده داده شده که کنکور حتما حذف خواهد شد ولی هنوزم که هنوزه به قوت خودش باقیه!

اما چرا نمیشه کنکور حذف بشه؟

دلیل اول!

این سنجش در سطح کشور برگزار میشه،پس سوالات نباید به گونه ای باشن که موقع تصحیح عوامل انسانی مثل احساسات و منافع و منطق و توانایی های فردی ای مثل دقت و … تاثیر گذار باشن و از اونجایی که سوالات بلند پاسخ اصلا مناسب چنین ارزشیابی ای نیستن پس تبدیل نوع سوالات کنکور از حالت تستی به حالت دیگه ساده انگارانه است.

دلیل دوم!

کنکور یک امتحان جا افتاده ست و برای این نیاز به یک دوره زمانی طولانی بوده پس تغییر حالت امتحان احتمالا به داوطلبان چند سال ضربه اساسی خواهد زد،همونطور که تبدیل نظام قدیم به نظام جدید به داوطلبان زیادی آسیب زد.

دلیل سوم!

به هر حال برای توزیع عادلانه سهمیه ی دانشگاهها باید یک قانون نظام مند و عادلانه وجود داشته باشد و کنکور قانونی عادلانه به نظر میرسد یا لااقل با جایگزینهایی که تا حالا برای آن معرفی شده اند اینطور به نظر میرسد،در نظر بگیرید که کنکور بر اساس معدل شود،یا اینکه به صورت امتحانات هماهنگ کشوری در پایان هر سال برگزار شود،آیا تغییری در این مافیای به وجود آمده ایجاد خواهد کرد؟ آیا از استرس داوطلبان کاسته خواهد شد؟

اما راه حل!

بیایید واقع بین باشیم،کنکور نه تنها چیز بدی نیست که اتفاقا یکی از درست ترین و کامل ترین ساختارهای سنجش موجود در کشور ماست،اما چه چیزی باعث منفور شدن کنکور شد که الان به دنبال حذف آن هستیم؟

اول استرس و فشار مالی روی دوش خانواده ها

دوم بازار سیاه و مافیایی ای که به بهانه کنکور شکل گرفته است

بیایید ببینیم این دو دلیل چرا به وجود اومدن؟ جواب خیلی سادست،تضاد طبقاتی بین مشاغل در جامعه. در جامعه ای که یک دکتر به تنهایی به اندازه یک کارخانه بزرگ درآمد دارد طبیعی است که همه دنبال دکتر شدن باشن،مخصوصا که بقیه مشاغل به اندازه نون شب هم درآمد ندارن.پس اگه همه یک میلیون داوطلب دنبال چند رشته خاص باشند که سرجمع ده هزار متقاضی بیشتر ندارد،طبیعی است که استرس زیادی تحمیل خواهد شد،طبیعی است که مافیا تشکیل شود.

پس به نظر شما آیا مشکل از کنکور است یا از تضاد طبقاتی؟

بهتر نیست که به جای اینکه دنبال حذف کنکور باشیم و صورت مساله را پاک کنیم یک بار برای همیشه با تضاد طبقاتی که جامعه را دگرگون کرده مبارزه کنیم؟

و اما پیشنهاد.به نظر ما بهتر اینست که هر دانشگاهی جداگانه برای خود خود کنکوری برای رشته های مختلف برگزار کند که این کار باعث ایجاد رقابت بین دانشگاهها میشود و کیفیت کارشان را بالاتر خواهد برد.

0 0 votes
رأی دهی به مقاله

حتما ببینید

آموزش ویدئویی حل تمرین ریاضی دوازدهم تجربی (فیلم آموزشی)

ویدئوی حل تمرین ریاضی دوازدهم صفحه ۱۰(۱) ویدئوی حل تمرین ریاضی دوازدهم صفحه ۱۰(۲) ویدئوی …

آموزش ویدئویی حل تمرین ریاضی یازدهم تجربی (فیلم آموزشی)

ویدئوی ریاضی پایه یازدهم صفحه ۹(۱) ویدئوی ریاضی پایه یازدهم صفحه ۹(۲) ویدئوی ریاضی پایه …

آموزش ویدئویی حل تمرین ریاضی دهم تجربی (فیلم آموزشی)

ویدئو های ریاضی تجربی دهم صفحه ۷(۱) ویدئو های ریاضی تجربی دهم صفحه ۷(۲) ویدئو …

موضوع
هشدارِ
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
error: این امکان غیرفعال است
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x